AHŞAP ATÖLYESİ ÇALIŞMALARI

Ahşap Atölyesi

Çocuklarımızın; yaratıcılık becerilerini geliştirmeleri,

El becerilerini geliştirirken eğlenmeleri,

Üreterek sosyalleşmeleri,

Kalıcı ve sağlıklı ürünlerle hayal gücünü kullanmaları,

Stres ve kaygıdan uzaklaşmaları,

Doğal ürünlerle kendi oyuncaklarını yapmaları,

Yeteneklerini keşfetmeleri,

Özgüvenlerini güçlendirmeleri için Ahşap Atölyesi kurduk.


Amacımız
;

Çocukların kendisini ve yeteneklerini tanıyıp keşfetmesine yardımcı olmak, yaratıcılığını geliştirmek, zihnini çalıştırmak, el-göz koordinasyonunu güçlendirmek, eğlenirken öğreneceği verimli bir ortam oluşturmak.

Eğitmenlerimiz rehberliğinde, yarı yapılandırılmış doğal ahşap malzemeyi kullanarak, özel tasarlanmış, güvenli marangoz makineleri ile çocukların kendi oyuncaklarını yaparken keyifli dakikalar geçirmeleri, kendisinin ortaya çıkardığı bir ürünün sahibi olmaları için bir ekip oluşturduk.


Bilişsel Gelişime Etkisi

Çocuğun; düşünme, algılama, tanıma, soyutlama, gruplama, kavram geliştirme, hatırlama, akıl yürütme, akılda tutma, dikkatini yoğunlaştırma, problem çözme, yaratıcılık, gibi pek çok becerisinin gelişmesini sağlar. Neden-sonuç ilişkileri, benzerlik, parça- bütün gibi ilişkiler kurarak veya onları belli bir özellik ya da oluş sırasına göre sıralayarak, gruplayarak zihinsel yeteneklerini geliştirirler. Çocuğun problemlere deneme- yanılma yoluyla çözümler bulmasını sağlar.

Psiko- Motor Gelişime Etkisi

Küçük kasların motor gelişimine katkı sağlar. Parmak ve el kaslarının etkili olarak kullanılması, el-göz koordinasyonu gibi becerilerin gelişimini destekler.

Sosyal ve Duygusal Gelişime Etkisi

Çocuğa, başladığı bir işi sürdürebilme ve sonuçlandırma becerisi kazandırır. Bağımsızlık, kendine güven duygularını geliştirir. Arkadaş grubu ile oynama, paylaşma, yardımlaşma, işbirliği yapabilme, sırasını bekleme, kurallara uyma, gibi sosyal becerilerin gelişmesine yardımcı olur.


ÇOCUK ATÖLYESİ İLE HAYALLERİMİZ SANATA DÖNÜŞÜYOR. (4-6 yaş Atölye Çalışmaları)

Etkinlik 1

- Davet ediyorsunuz, sınıfınızda misafiriniz oluyoruz. Yanımızda çocuklar için tasarlanmış ahşap işleme makinelerimiz. (Çocuklara kullanırken zarar vermeyen, kıl testere, zımpara, matkap ve torna gibi ) çocuklar için el aletleri

- Her etkinlikte farklı bir(oyuncak) ahşap kit çalışıyoruz. Üretim ve montajı, öğrencilerle birlikte yapıyoruz. Etkinlik sonunda yapılan oyuncak öğrencinin oluyor.

Etkinlik 2

- Birlikte kararlaştırdığımız bir zaman diliminde öğrencilere, mobil atölye ortamında grup halinde görerek ve yaşayarak PROJE ÇALIŞMALARI yaptırıyoruz. Makinelerin kullanımı hakkında bilgi ediniyorlar. Mevcut çocuk ahşap işleme makinelerimizden kullanırken zarar vermeyen, aletlerin kullanımında deneyim kazanıyor ve aletleri kullanmayı öğreniyorlar. (Kıl testere ve torna gibi aletler)

- Her etkinlikte ayrı bir proje üretiyorlar. (üretimi ve montajı öğrencilerle birlikte yapılacak olan proje, etkinlik sonunda öğrencilerin oluyor)

Etkinlik 3

- Doğum günü çocuğuna ve arkadaşlarına özel ahşap atölye çalışmaları düzenlenmekteyiz. Etkinlik sonunda yapılan çalışmalar çocukların olacaktır(Ahşaba şekil vermek montaj ve boyama etkinliği)

Öğrenci Kazanımları

1- Ahşap kitlerle parça-bütün yöntemiyle öğrenme

2- Çocuğun motor becerilerini geliştirme

3- Çocuklar için tasarlanmış ahşap işleme makinelerinin kullanımı (becerilerin gelişmesi)

4- Zımparalama, yapıştırma, takma, montaj vb. işlemleri öğrenme

5- Eğlenerek öğrenme.

6- Grup çalışması

7- Yardımlaşma

8- Basit düzeyde matematik, geometri kurallarını uygulamalı olarak kavrama


 

 

ÇOCUK ATÖLYESİ İLE HAYALLERİMİZ SANATA DÖNÜŞÜYOR. (6-13 yaş atölye çalışmaları)

Etkinlik 1-

- Davet ediyorsunuz sınıfınızda misafiriniz oluyoruz. Yanımızda Çocuklar için tasarlanmış ahşap işleme makinelerimiz. (Çocuklara kullanırken zarar vermeyen, kıl testere,zımpara,matkap ve torna gibi )Ayrıca çocuklar için el aletleri

- Her etkinlikte farklı bir(mekanik oyuncak, da vinci makinası) ahşap KİT ÇALIŞIYORUZ. (üretim ve montajı öğrencilerle birlikte yapıyoruz. Etkinlik sonunda yapılan oyuncak öğrencinin oluyor.

Etkinlik 2-

- Birlikte kararlaştırdığımız bir zaman diliminde öğrencilere mobil atölye ortamında, grup halinde görerek ve yaşayarak PROJE ÇALIŞMALARI yaptırıyoruz. Makinelerin kullanımı hakkında bilgi ediniyorlar, malzemeleri tanıyorlar. Mevcut çocuk ahşap işleme makinelerimizden kullanırken zarar vermeyen, aletlerin kullanımında deneyim kazanıyorlar ve öğreniyorlar. (kıl testere ve torna gibi aletler)

- Her etkinlikte ayrı bir proje üretiyorlar. (üretimi ve montajı öğrencilerle birlikte yapılacak olan proje, etkinlik sonunda öğrencilerin oluyor)

- Uluslararası yarışmalara hazırlanabiliyorlar

- Özel sanatsal sergiler hazırlayabiliyorlar

- Teknoloji - fen derslerine düzenek ve deneysel çalışmalar hazırlayabiliyorlar

Etkinlik 3-

- Doğum günü çocuğuna ve arkadaşlarına özel ahşap atölye çalışmaları düzenlenmekteyiz. Etkinlik sonunda yapılan çalışmalar çocukların olacaktır(Ahşaba şekil vermek montaj ve boyama etkinliği)

Öğrenci Kazanımları

1- Ahşap kitlerle kurgulama yeteneği geliştirme

2- Meslek seçiminde yol gösterici olacak veriler sunması

3- Çocuklar için tasarlanmış ahşap işleme makinelerinin kullanımı (becerilerin gelişmesi)

4- Zımparalama, yapıştırma, takma montaj vb. işlemleri öğrenme

5- Eğlenerek öğrenme.

6- Takım çalışması

7- Yardımlaşma

8- Basit düzeyde matematik, geometri, fizik gibi derslerin kurallarını uygulamalı olarak kavrama

9- Analitik düşünme